HANGİ ÖĞÜNDEN NE ÇIKARMALIYIM?

Rafinera beslenme paketlerinden faydalanıyorsanız sağlıklı ve dengeli beslenme prensibine uygun ilerlemek istiyorsunuz demektir. “Hangi öğünden ne çıkarmalıyım?” sorusunun cevabı için işte size birkaç önerimiz...
 • Sağlıklı ve dengeli beslenme prensibine dayalı olarak kilo vermek veya formunu korumak isteyen kişilerin düştüğü yanılgılardan biri de çok sık yemek yemenin kilo verdirmediği inancıdır. Gün içinde sık ve az öğünler yemek, iştahınızın kontrolden çıkmasını önlemenin en kolay yolu. Yani sık ama küçük porsiyonlarla hem tok kalır, hem de metabolizmanızı daha hızlı çalıştırırsınız. Bu sebeple kalori eksiltme kararınızı kesinlikle menünüzden ara öğününüzü çıkarmak yönünde kullanmayın. Unutmayın önemli olan her zaman dengeli beslenmek...
Çorbalar
 • Çorbalar hem doyurucu hem de rahatlatıcı yemek seçenekleri oldukları gibi ana yemekten daha az yemenizi de sağlarlar. Dengeli beslenme prensibinde çorba kalori azaltmak için iyi bir yöntem değildir.
 • Günlük posa alımınız önemlidir. Lifli besinler doyduğunuz hissini verir ve çabuk acıkmanıza engel olur. Bu sebeple kalorinizi dengeli beslenme prensibine göre düşürmek için menülerinizde yer alan lifli besinleri tamamen çıkarmayın.
 • Şekerli besinler kan şekerinin kısa sürede artmasına ya da düşmesine neden olur. Bu nedenle meyvenin yanında protein içeren bir ekleme yapmak size kendinizi daha iyi hissettireceğinden kalori azaltmanızı meyvenin yanındaki proteini tamamen menünüzden çıkararak değil meyve ve proteini eşit oranda azaltarak yapın. Sağlıklı beslenmek için her besin grubundan dengeli şekilde faydalanmanız gerektiğini unutmayın...
Öğlen yemeği
 • Öğlen yemeğiniz karbonhidrat ağırlıklıysa o zaman lütfen besin çıkarmalarınızı karbonhidrat ağırlıklı bir seçenekten yapın. Sağlıklı beslenmek için her besin grubundan dengeli şekilde faydalanmanız gerektiğini unutmayın, karbonhidratları tamamen çıkardığınız bir beslenme dengeli olmayacaktır.
 • Günlük kalorinin karbonhidrat, protein ve yağ dağılımı dengeli ve sağlıklı beslenmek için son derece önemlidir. Bu sebeple yemekleriniz ile birlikte servis edilen ekmekleri menülerinizden tamamen çıkarmak yerine bir kısmını çıkarın.
 • Et, tavuk, balık, süt, yoğurt gibi zengin protein içeren yiyecekler kan şekerini iyi dengeleyip açlık hissini bastıracağından menülerinizden çıkarmamanızı öneririz.
Yeşil çay
 • Yeşil çay içerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. İsviçre Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırmanın sonuçlarına göre, yeşil çay içmek vücudun yaktığı kalori miktarını artırmaktadır. Günde en fazla üç fincan içmeye çalışın...
 • İnsan vücudu ana enerji kaynağı olarak karbonhidratları kullanır. Kalori eksiltme için pilav ve makarnayı öğünlerinizden tümüyle çıkarıp, hiç tüketmemek vücuda doğru enerjiyi vermemek anlamına gelir. Bu durumda vücutta enerji elde edebilmek için kas ve karaciğerdeki glikojen depoları kullanılır. Yani sudan kilo verirsiniz, sizi rahatsız eden yağ dokusu olduğu gibi yerinde kalır. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme için tüm besin gruplarından doğru oranda aldığınıza emin olun.
Salatalar
 • Salataların yanında servis edilen salata soslarını, salatalarınıza eklemeden tüketebilirsiniz. Böylece az da olsa bir miktar kaloriyi ekarte etmiş olursunuz.
 • Sizin için özenle hazırladığımız besinleri öğünlerinizden çıkarmaya gönlünüz el vermiyor diyelim, o zaman elinize geçen tüm fırsatları hareket etmek için kullanın. Hareketiniz arttıkça sağlığınız pozitif etkilenecektir. Unutmayın, dengeli ve sağlıklı bir hayat için her zaman hem doğru besinler tüketmeli, hem de uygun şekilde fikizsel aktivitenizi artırmalısınız.
Dengeli beslenme
 • ​Dengeli ve sağlıklı beslenme Rafinera sisteminin özüdür.​​ Tamamen bilimsel bir bakış açısı ile dengeli bir şekilde oluşturulan Rafinera menülerinizde yapacağınız her türlü değişiklik için lütfen siz de dengeli beslenme prensiplerini aklınızdan çıkarmayın.