Kalori Farkında Ne Yapılır?

KALORİ FARKINDA NE YAPILIR?

Doğru kalori miktarı ile beslenme

Rafinera sisteminde her zaman sağlıklı ve dengeli beslenme hedefinize uygun bir seçenek bulabilirsiniz. Size uygun Rafinera beslenme paketini belirleyebilmek için fiziksel verilerinize göre günlük almanız gereken günlük kalori miktarının hesaplanmış olması gerekmektedir. Bu hesaplama için “Kalori Miktarını Hesaplama” aracını kullanabilirsiniz.

Hesaplamalar sonucunda günlük almanız gereken kalori miktarı 1300 kkal çıktıysa, size en uygun Rafinera Kalori Paketi sizin tercihinize göre 1100 veya 1500 Kalori Paket​i olacaktır. 1100 Kalori Paketimizi tercih ettiğinizde, dengeli beslenmek için günlük almanız gereken kalori miktarının 1300 kkal olduğu düşünülürse, Rafinera paketiniz içerisinde size gelen 5 öğün yemeğinize ortalama 200 kalorilik takviye yapmanız gerekecektir. Aynı şekilde 1500 Kalori Paketimizi tercih ettiğinizde, dengeli beslenmek için günlük almanız gereken kalori miktarının 1300 olduğu düşünülürse, Rafinera paketiniz içerisinde size gelen 5 öğün yemeğinizden ortalama 200 kalorilik eksiltme yapmanız gerekecektir.


Kalori takviye veya eksiltme önerileri

Rafinera sistemi sadece günlük alınması gereken kalori miktarı üzerine çalışan bir sistem değildir. Günlük kalori miktarının karbonhidrat, protein ve yağ olarak gün içine nasıl dağıldığı hatta toplam günlük kalorinin gün içindeki öğünlere nasıl dağıldığı da sağlıklı ve dengeli beslenme adına bizim en önemli silahlarımızdandır. Bu sebeple takviye ve eksiltmeleri nasıl yapacağınız sağlıklı ve dengeli beslenmeniz için son derece önemlidir. Rafinera diyetisyenleri olarak size kolaylık sağlayacağı düşüncesiyle günlük menülerinizden 100, 200 ve 300 kalori çıkartma/ekleme konusunda yaptığımız birkaç çalışmayı sizinle paylaşmak istiyoruz. ​

Rafinera menü planlama

Rafinera menü planlama

Rafinera diyetisyenleri olarak hazırladığımız tüm menüler Kalori Paketlerine göre günlük kalori miktarları ve bu kalori miktarlarının gün içerisindeki karbonhidrat, protein ve yağ dağılımları göz önünde bulundurularak hazırlanmaktadır. Ancak yemek yapımında kullanılan ürünlerin besin değerlerinin birbirinden farklı olması sebebiyle günlük belirlenen kalori miktarları tamı tamına tutmayabilmektedir.

Burada bizler için önemli olan dengeli ve sağlıklı beslenme prensibine dayalı olarak hazırladığımız menülerin haftalık oranlarının belirlediğimiz standartlarda olmasıdır. Örneğin 1100 Kalori paketimizde servis edilen günlük yemekler her gün sabit olarak 1100 kalori değerinde olamayacak, haftalık ortalamaları +/- 100 kalorilik bir sapma ile 1100 kalori olacaktır.