Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Buharda Pişirme

Buharda Pişirme
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Son zamanların gözdesi buharda pişirme tekniğini özellikle sağlıklı diyet yapanlar tercih ediyor. Bu yöntem zamandan tasarruf etmenizin yanında yemeğin içindeki besleyici değerlerin diğer kızartma veya haşlama tekniklerine göre daha iyi korunmasını sağlar. Ek bir malzeme (salça, tuz, soslar, yağ) ile birlikte sunulmadığından dolayı yiyeceklerin dokusu daha belirgin hale gelir ve kalori kontrolü açısından oldukça avantajlıdır. Peki neden buharda pişirmeliyiz?

  • Buharda pişirme yöntemi balıklar ve sebzeleri pişirmek için kullanılabilecek en sağlıklı pişirme tekniklerinden biridir.
  • Buharda yemek pişirme ile besin içeriğindeki nişasta kırılır ve bu da sebzelerin daha yumuşak hale gelmesini sağlar.
  • Buharda pişmiş yemeklerin sindirimi daha kolaydır.
  • Besinin rengi, dokusu, görünümü, kokusu değişmez.
  • Yiyeceğin kendine özgü tadı ve görünümü korunmuş olur.
  • Besin öğeleri kaybı en aza indirgenerek besin değeri korunur. Bu sebeple de mineral ve vitamin kayıplarının en az olduğu yöntemdir.

Buharda pişirme tekniklerini düşük ve yüksek basınçta buharla pişirme olarak ikiye ayırabiliriz. Düşük basınçta pişirme tekniklerine örnek olarak buhar makinesi ya da bambu buhar kaplarıyla tencere içinde buharda pişirmeyi gösterebiliriz. Yüksek basınçta buharda pişirmeyi, kullanılan su miktarının ve sürenin az olması olarak tanımlayabilir ve buna düdüklü tencereyi örnek verebiliriz. Bu pek çok gıda için uygun bir pişirme yöntemidir.

Peki buharda neler pişirilir? Fırında buğulama yöntemiyle pişirilebilen her şeyi buharda pişirme yöntemiyle de pişirebilirsiniz. Çoğu sebze çeşidi buharda pişirilebilir. Örnek olarak patates, kabak, karnabahar, brokoli, havuç, kereviz, yeşil ve kırmızı biber, patlıcan, taze fasulye, taze bakla, kuru soğan, brüksel lahanası, pancar, bal kabağı, enginar ve taze börülce gibi bir çok sebze sayılabilir. Sebzeler dışında tavuk, kırmızı et ve balık da buharda pişirilebilir besinlerdendir.

Buharda yemek nasıl pişirilir sorusunun cevabı için gereken malzemeler tencere ve tencerenin büyüklüğüne uygun bir süzgeç ya da buharda haşlama işlemi için özel olarak üretilmiş delikli aparatlardır. Buharda haşlamak istediğiniz besinleri yıkayın ve soymanız gerekenleri soyun. Aynı sürede haşlanacak olanları gruplamanız ya da uzun sürede haşlanacak olan var ise onları daha küçük parçalara ayırmanız size pratiklik sağlayacaktır. Böylece bazılarının haşlanmasını beklerken, diğerlerinin de çok fazla yumuşayıp eriyecek kıvama gelmelerini önlemiş olursunuz. 

Bu yöntem için önce uygun bir tencereye su koyup kaynatın. Tencereyi ocaktan almayıp, üzerine seçtiğiniz buharda haşlama aparatını yerleştirin. Gruplandırdığınız sebzeleri aparatın üzerine yerleştirin ve tencerenin kapağını aparatın üzerine kapatın. Sebzelerin haşlanma durumlarını kontrol etmek için 10-15 dakika kadar bekleyin. 

Buharın dışarı çıkmasına engel olmak için tencerenin kapağını sık sık açmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü bu durum sebzelerin haşlanma sürelerinin uzamasına sebep  olur.

Buharda hazırlayacağınız muhteşem bir öğün için buharda somon tarifimizi denemenizi öneririz :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim