GÜNLÜK PROTEİN İHTİYACI HESAPLAMA

Kilonuz ve fiziksel aktivite düzeyinize göre günlük almanız gereken protein miktarını hesaplayabilmek için araçlarımızı kullanabilir, aklınıza takılan sorularınızı formu doldurarak diyetisyenlerimize sorabilirsiniz.

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama İdeal Kilo Hesaplama Günlük Protein İhtiyacı Hesaplama Bel Çevresine Göre Risk Hesaplama Vücut Kitle Endeksi Hesaplama Bel/Kalça Oranı Hesaplama

GÜNLÜK PROTEİN İHTİYACI HESAPLAMA
KİLONUZ (KG)
AKTİVİTE?


İdeal kilo sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için boyunuz ile orantılı olan kilo değeridir. Vücut kitle endeksiniz 20-25 arasındaysa ideal kilo sınırlarınız içerisindesinizdir. Ancak vücuttaki yağ/kas dağılımınızın dengesizliği sebebiyle kilonuzu fazla görüyor olabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Proteinler insan vücudunun bir numaralı yapı taşlarıdır. Saç, cilt, tırnak, kas, tendom ve daha fazlasını yapabilmek için kullanırlar. Proteinler, tüm hücrelerin ve dokuların fonksiyonu için hayati olan, büyük karmaşık moleküllerdir.
Vücudun ihtiyacı olan protein miktarı kiloya, boya, yaşam tarzına ve vücudunuz için hedefinize bağlı olarak değişir. Dünya sağlık örgütü ortalama ve altı hareketli bir kişi için güvenilir protein alımını günde kilogram başına 0,8-1gr olarak belirtmektedir. Yoğun antenman yapanlar, dayanıklılık sporları ile uğraşanlar, yaşlılar gibi bir çok kişi ise daha fazla proteine ihtiyaç duyar. ADA (American Dietetic Association) ise özel beslenme planları ve spor yardımı ile yağ oranlarını radikal şekilde düşürmek veya kas kütlesini arttırmak gibi özel hedefleri olmayan kişiler için günlük net protein alım ihtiyacını günde kilogram başına 1-1,8 gr olarak belirlemiştir. Bu ihtiyaç aktif sporcular için günde kilogram başına 2,5-3 gr’a kadar çıkabilir.

Bu sayfada yer alan araç, protein gereksinimlerinizi hesaplayabilmek için vücut kompozisyonunuz ve aktivite düzeyiniz üzerinden size yön göstermeyi hedefleyen bir hesaplama yapmaktadır. Her bireyin vücudunun farklı çalıştığını göz önünde bulunduracak olursak hesaplama aracı tarafından verilen sayı ile protein alımınızı başlatabilirsiniz ancak spordaki performansınız ve kas kütlenize göre protein alım düzeyinizi yukarıya çekebilirsiniz.

Proteinin kaynakları nelerdir?

Proteinler, amino asitler denilen daha küçük yapı taşlarından oluşur. İnsan vücudunda 20 amino asit vardır. Bunla elzem ve elzem olmayan aminoasitler olarak ikiye ayrılır ve elzem olan aminoasitler vücutta sentezlenemediklerinden dolayı diyette alınmaları zorunludur.

Yeterli protein alımı, yağ kaybına yardımcı olur, kasların kaybını önler ve artışını sağlar, egzersiz performansını artırır. Proteinin yeterli alımı kadar kaliteli protein alımı da oldukça önemlidir. Proteinin biyolojik değeri, aminoasit örüntüsüne bağlı olarak değişmektedir. Hayvansal besin kaynakları bitkisel besin kaynaklarına göre protein yönünden daha kaliteli protein içerirler. Bitkisel kaynaklı proteinler, hayvansal proteinlerde olduğu gibi her zaman tam bir amino asit profiline sahip değildir. Öğünlerimizin aminoasit kalitesi yönünden dengelemek istiyorsanız, besin çeşitliliği sağlamanız oldukça önemlidir. Kurubaklagil tüketirken içerisine et eklemek veya yanında yoğurt tüketmek aldığınız proteinin kalitesini artırmanıza yardımcı olacaktır.

Et ve et ürünleri, balık, tavuk, yumurta, süt ve süt ürünleri en kaliteli hayvansal kaynaklı protein kaynaklarını oluşturuken soya fasulyesi, kuru baklagiller ve yağlı tohumlar başlıca bitkisel protein içeren besinlerdir.

Gün boyunca yeterli protein alımının önemli olmasının yanı sıra kuvvet antremanı yapıyorsanız antrenman öncesi veya sonrasından dengeli protein alımı kas hacmini ve gücünü artırmaya yardımcı olacaktır.

Yüksek proteinli gıdaların lif içeriği az olduğu için sindirim sisteminizde problemlere neden olabilir. Protein ağırlıklı beslenirken yeşil sebze tüketiminizi sıklaştırarak lif alımınızı artırabilirsiniz.

Rafinera Protein Plus beslenme planımız işte tam bu beslenme dinamiklerine cevap vermek için hazırlanmış bir beslenme planıdır.

Yorumlar

Rafinerayı tercih edenlerin başarı hikayelerini bir de kendilerinden dinleyin.

*Yorumlar ve başarı hikayeleri tümüyle gerçek kişilerin gerçek ifadeleri olmakla birlikte bu kişiler özelindedir.
Farklı kişiler için metabolizmaları ve diğer değişkenlere bağlı olarak sonuçlar farklılık gösterebilir.